راهنمایی در خرید حرفه ای و امن از اینستاگرام

راهنمایی در خرید حرفه ای و امن از اینستاگرام

با شیوع ویروس کرونا و وسعت گرفتن کسب و کارها و پیج های فروشگاهی در اینستاگرام، دغدغه و تمایل مردم برای خرید از اینستاگرام به بهانه راحت‌تر بودن نسبت به خرید حضوری از بازار بیش‌تر شده است. و طبق معمول، هر کجا که مردم و پول بیش‌تری باشد، وجود کلاهبرداران نیز بیش‌تر خواهد بود. از این رو، خرید از پیج های فروشگاهی در اینستاگرام به نوعی ترس در بین مردم تبدیل شده است.

در این مقاله به چند مورد برای خرید بهتر و امن‌تر از اینستاگرام اشاره می‌کنیم که قطعا توجه به آن‌ها تا مقدار قابل توجهی امنیت و موفقیت در خرید‌های اینستاگرامی را تضمین می‌کند. توجه داشته باشید که این مطلب برای بهتر شدن، در فواصل زمانی مختلف به روز رسانی می‌شود. (تاریخ به‌روز‌رسانی ۱۴۰۱/۰۴/۲۱)

در این مطلب ۲۱ مورد زیر را بررسی می‌کنیم:

 1. تعداد فالوورها، لایک، ویو و کامنت
 2. نظرات یا کامنت‌های زیر پست
 3. نحوه جوابگویی به کامنت ها و دایرکت ها
 4. سرعت در جوابگویی
 5. عکس های واقعی از کالا
 6. نمایش چهره
 7. وجود سایت اینترنتی
 8. فروشگاه فیزیکی و امکان خرید حضوری
 9. نحوه ثبت سفارش کالا
 10. سواد و اطلاعات مربوط به کالا
 11. اطلاعات تماس و روش‌های ارتباطی
 12. پشتیبانی و ضمانت کالا و خدمات
 13. هایلایت رضایت و انتقادات مشتری
 14. گول تبلیغات را نخورید!
 15. خرید از پیج‌های آشنا
 16. شرایط و سرعت ارسال کالا
 17. پرداخت درب منزل
 18. مشاوره قبل از سفارش
 19. سواد و تجربه فروشنده
 20. مدت زمان فعالیت پیج اینستاگرامی
 21. نگه‌داشتن رسید پرداخت

 

۱. تعداد فالوورها، لایک، ویو و کامنت

غالبا پیج‌هایی که فالوورهای بیش از حدی دارند، ممکن است دست به خرید فالوورهای فیک زده باشند. این مورد برای تمامی پیج‌های اینستاگرامی صدق نمی‌کند ولی متاسفانه خیلی از پیج‌ها به دلیل جذب نظر مخاطب چنین کاری می‌کنند تا مخاطب با مشاهده این ارقام، خیال کند با یک فروشگاه پر از مشتری رو به رو است و بر این اساس خرید کند.! و خیلی از پیج‌هایی که قصد کلاهبرداری از مردم را دارند، دست به خرید فالوور، لایک‌ و کامنت‌های فیک و تعداد بالا می‌زنند. پس توجه کنید، اعداد و ارقام بالا دلیل بر خوب بودن یا معتبر بودن پیجی نیست!

۲. نظرات یا کامنت‌های زیر پست

نظرات مخاطبین و مشتریان قبلی زیر پست، می‌تواند یکی از ‌مهم‌ترین نشانه‌ها باشد. اگر زیر پست یک پیج فروشگاهی در اینستاگرام فقط و فقط نظرات مثبت و تعریف و تمجید می‌بینید، به این پیج شک کنید. چرا که امکان ندارد تمام مشتریان از یک پیج رضایت کامل داشته باشند، مگر آن‌که تمام نظرات منفی درج‌شده، توسط صاحب پیج پاک شده باشد و یا حتی خیلی از پیج های کلاهبردار، کامنت پست ها را می‌بندند تا هیچ اعتراضی قابل مشاهده نباشد. چیزی که در ۲ کیلو اینستا نخواهید دید. یعنی صاحب یک فروشگاه نمی‌تواند نظرات منفی ثبت‌شده برای کسب و کارش در ۲ کیلو اینستا را پاک کند.

۳. نحوه جوابگویی به کامنت ها و دایرکت ها

حتما به کامنت های زیر پست ها دقت کنید. ببینید مخاطبین یا مشتریان چه کامنت هایی ثبت کردند و فروشنده یا ادمین پیج چه جواب هایی به آن‌ها داده است. خیلی از پیج ها و فروشگاه های نامعتبر، هیچ جوابی به کامنت ها نمی‌دهند. به نحوه جوابدهی ادمین یا فروشنده در دایرکت دقت کنید. خیلی از فروشگاه های اینستاگرامی نامعتبر، حتی پیام شما را هم نمی‌بینند چه برسد بخواهند به آن جواب دهند!

۴. سرعت در جوابگویی

یکی از مهم‌ترین مواردی که از یک فروشگاه حرفه‌ای انتظار می‌رود، سرعت بالای فروشندگان، در جوابگویی به مخاطبین و مشتریان است. فروشگاه یا فروشنده ای که هنوز بعد از گذشت یک هفته، پیام شما را مشاهده نکرده‌، بعد از ثبت سفارش محصول و دریافت وجه، با چه سرعتی جوابگوی پیگیری و سوالات شما باشد، مشخص نیست! پس سعی کنید از فروشگاه های اینستاگرامی خرید کنید که صبر و شکیبایی مشتریان را زیر سوال نمی‌برند.

۵. عکس های واقعی از کالا

فروشگاه های اینستاگرامی معتبر، خودشان از محصولات شان عکاسی می‌کنند و در پیج این فروشگاه ها، اکثرا عکس هایی با کیفیت و حرفه ای از محصولات می‌بینید. بسیاری از پیج های نامعتبر، عکس های‌شان را از سطح اینترنت و یا سایر پیج ها برمی‌دارند و حتی گاهاً در عکس های آن‌ها، لوگو و یا اسم سایرین درج شده است. پس کیفیت و تعداد عکس بیش‌تر، مخصوصا از زوایای مختلف محصول، اعتبار بیش‌تری به فروشگاه می‌دهد. اگر در اینستاگرام پیجی را می‌بینید که تماما از عکس‌‌های اینترنتی و فتوشاپ‌شده استفاده می‌‌کند کمی به واقعی بودن آن پیج شک کنید! و یا حداقل در موقع سفارش محصول، حتما از فروشنده یک عکس واقعی بدون روتوش، نورپردازی و یا فتوشاپ درخواست کنید. البته پیج‌های زیادی هستند که به دلیل واسطه بودن در فروش محصولات، نمی‌توانند شخصا از محصول عکس بگیرند و در پیج درج کنند. ولی می‌توانند اسکرین‌شات‌هایی از دایرکت مشتریانی که محصولات به دست‌شان رسیده را در پیج قرار دهند تا مشتریان از واقعی بودن محصولات مطمئن شوند.

۶. نمایش چهره

اکثر پیج‌های کلاهبردار، هیچ‌گونه تمایلی به درج مشخصات واقعی خود در پیج ندارند. از جمله آدرس، شماره تماس و چهره خود. البته خیلی از پیج‌‌ها هم به دلیل خجالتی بودن یا سایر موارد ممکن است عکسی از چهره خود منتشر نکنند! ولی وجود چهره فروشنده در پیج، می‌تواند یک نکته مثبت برای اعتبار آن پیج باشد. البته دقت کنید که سوء استفاده از عکس های دیگران در فضای مجازی هم بسیار رایج است!

۷. وجود سایت اینترنتی

در کنار پیج فروشگاهی در اینستاگرام، وجود یک سایت اینترنتی قطعا گزینه بهتری می‌باشد. چرا که نظارت بر سایت‌های اینترنتی به مراتب بیش‌تر از پیج‌ های اینستاگرامی است. و با وجود نماد‌هایی چون اعتماد، ساماندهی و درگاه‌های پرداخت بانکی معتبر، امکان کلاهبرداری به شدت پایین‌تر می‌آید. البته قطعا که سایت‌های کلاهبردار هم کم نیستند! در ۲ کیلو اینستا، در صفحه مربوط به هر فروشگاه، می‌توانید آدرس اینترنتی آن ها را مشاهده کنید.

۸. فروشگاه فیزیکی و امکان خرید حضوری

پیج‌های اینستاگرامی که یک فروشگاه یا مکان فیزیکی جهت خرید حضوری دارند، قطعا حس اعتماد بین مشتریان را به شدت افزایش می‌دهند. حتی اگر مشتری به صورت مجازی خرید کند این اطمینان را حاصل می‌کند که در صورت وجود هرگونه مشکلی، می‌توانم به آدرس فروشگاه مراجعه کنم. در ۲ کیلو اینستا می‌توانید به راحتی با استفاده از یک فیلتر، تمام پیج‌های اینستاگرامی که امکان خرید حضوری را فراهم کرده‌اند را پیدا کنید. مشاهده کسب و کارهای دارای فروشگاه فیزیکی

۹. نحوه ثبت سفارش کالا

نحوه سفارش کالا هم می‌تواند یکی از نکات مهم باشد. فروشگاه و فروشندگانی که دریافت پول از مشتری برایشان اولویت بیش‌تری نسبت به ثبت سفارش با جزئیات کامل دارد، قطعا شک برانگیز هستند! یک فروشنده معتبر و ماهر، قبل از ثبت سفارش، ابتدا مشخصات کامل محصول را از مشتری سوال می‌‌کند تا در قدم اول از موجود بودن کالا مطمئن شود و بعد از تایید درخواست مشتری، اقدام به دریافت وجه می‌کند.

۱۰. سواد و اطلاعات مربوط به کالا

فروشگاه هایی که اطلاعات دقیق‌تری از جزئیات یک کالا دارند، بسیار معتبرتر از فروشگاه هایی هستند که با اندک اطلاعات ناقصی از محصول، دست به فروش آن می‌زنند. فروشگاه و یا فروشنده، اگر معتبر و حرفه‌ای باشند، قطعا جزئیات کامل‌تری از محصول را به مخاطبین و مشتریان ارائه می‌دهند.

۱۱. اطلاعات تماس و روش‌های ارتباطی

پیج‌های کلاهبردار غالبا به یک یا دو راه ارتباطی اکتفا می‌کنند. هرچه راه‌های ارتباطی کم‌تر، امکان دردسرساز شدن کم‌تر! پس حتما توجه داشته باشیم که پیج اینستاگرامی مد نظر، از چه طریقی با ما در ارتباط است؟ تنها دایرکت اینستاگرام؟ یا در کنار آن از پیام‌رسان‌هایی همانند واتساپ استفاده می‌کند؟

۱۲. پشتیبانی و ضمانت کالا و خدمات

اکثر پیج‌ هایی که به کیفیت محصولات و خدمات خود اطمینان دارند، حتماً راهی برای ضمانت یا پشتیبانی مشتریان در نظر می‌گیرند. پس اگر هیچ‌گونه نشانه‌ای مبنا بر پشیبانی یا ضمانت ندیدید، به کیفیت محصولات و خدمات آن پیج شک کنید! در ۲ کیلو اینستا اگر پیجی ضمانتی برای کالا یا خدمات‌اش داشته باشد حتما در صفحه کسب‌وکارش اعلام می‌کند و شما به راحتی با استفاده از یک فیلتر می‌توانید به این پیج‌ها دسترسی داشته باشید. مشاهده فروشگاه های دارای ضمانت کالا

۱۳. هایلایت رضایت و انتقادات مشتری

نظرات مشتری، شامل رضایت و انتقادات، باعث می‌شود تا شناخت بهتری نسبت به یک فروشگاه و محصولات آن پیدا کنیم. وجود چنین هایلایتی در یک پیج اینستاگرامی، شاید اعتماد بیش‌تری را به خود جلب کند. البته در نظر داشته باشید که خیلی از پیج های اینستاگرامی کلاهبردار هم، دست به ساختن چنین هایلایتی، آن هم با نظرات تقلبی و خودساخته می‌زنند.

۱۴. گول تبلیغات را نخورید!

تبلیغات در پیج‌های اینستاگرامی که غالبا هم توسط بلاگر‌ها و اینفلوئنسرهای اینستاگرامی صورت می‌گیرد، دلیل بر معتبر بودن یک پیج نیست! چرا که کم‌تر بلاگری پیدا می‌شود که از معتبر بودن یک پیج فروشگاهی اعتماد صد در صد حاصل کند و سپس تبلیغ آن پیج را منتشر کند. هم‌چنین در نظر داشته باشید که بلاگر‌ها به خاطر تعریف و تمجید‌هایی که از پیج‌های فروشگاهی می‌کنند پول دریافت می‌کنند نه به خاطر یک معرفی خشک و خالی!

۱۵. خرید از پیج‌های آشنا

یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای خرید از پیج‌های اینستاگرامی، خرید از پیج‌هایی است که قبلا امتحان‌شان را پس داده‌اند. در این مورد می‌توانید از دوستان و آشنایان خود کمک بگیرید.

۱۶. شرایط و سرعت ارسال کالا

قبل از خرید کالا از فروشگاه های اینستاگرامی، حتما زمان و نحوه ارسال کالا را از فروشنده سوال کنید. خیلی از فروشگاه ها، به سرعت در ارسال کالا اهمیتی نمی‌دهند و هر زمانی که دلشان بخواهد، محصول مشتری را ارسال می‌کنند. موارد بسیاری مشاهده شده که یک کالا بعد از دو ماه به دست مشتری رسیده است!

۱۷. پرداخت درب منزل

هر چند که فراهم کردن شرایط پرداخت درب منزل برای خیلی از فروشندگان اینستاگرامی امکان پذیر نیست، ولی گزینه پرداخت درب منزل، این اطمینان را حاصل می‌کند که بعد از مشاهده و تایید کالا، پول آن را پرداخت خواهیم کرد. البته این مورد را از هر فروشگاهی انتظار نداشته باشید.

۱۸. مشاوره قبل از سفارش

سعی کنید از فروشگاهی خرید کنید که هدف آن‌ها صرفا فروش محصولات شان نیست. قدم اول، کشف نیاز مشتری است. بعد از آن، معرفی یک به یک محصولات به صورت واضح و دقیق برای یافتن بهترین ارتباط بین نیاز مشتری و محصول است. فروشندگانی که زمانی را به راهنمایی و مشاوره مشتری اختصاص می‌دهند، قطعا اولویت بالاتری در خرید دارند.

۱۹. سواد و تجربه فروشنده

سواد و تجربه فروشنده در فروش محصول، قطعا کمک شایانی به شما در انتخاب بهتر یک کالا می‌کند. فرض کنید قصد خرید لوازم مورد نیاز برای بلاگری در اینستاگرام را دارید، ترجیح می‌دهید از فروشنده ای خرید کنید که هیچ تجربه ای در استفاده از این لوازم ندارد یا فروشنده ای که با اکثر این لوازم کار کرده است و می‌تواند به شما در انتخاب بهترین لوازم کمک کند؟ قطعا هرچقدر فروشنده باتجربه‌تر باشد، شانس خرید بهتری را ایجاد می‌کند.

۲۰. مدت زمان فعالیت پیج اینستاگرامی

پیج های کلاهبردار و نامعتبر، برای جلوگیری از شناسایی شدن و توقف فعالیت شان، به سرعت دست به حذف و ایجاد یک پیج اینستاگرامی جدید می‌زنند. فروشگاه های اینستاگرامی قدمت‌دار، قطعا مورد قبول از تر از پیج های تازه تاسیس هستند.

۲۱. نگه‌داشتن رسید پرداخت

در نهایت اگر قصد خرید کالا یا خدمات از پیج‌های اینستاگرامی را داشتید، حتما رسید پرداخت و اسکرین‌شات از صحبت‌های رد و بدل شده بین خود و فروشنده را، تا زمانی که محصول یا خدمات به دست‌تان برسد و مطمئن شوید، نگه دارید.

 

به نظر شما در خرید‌ از فروشگاه های اینستاگرامی، به چه نکات دیگری باید توجه کرد؟

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها